Milliardkontrakt til Aker Kværner

Utskriftsvennlig versjon
Aker Kværner har fått en milliardkontrakt for bygging av sju lektere for oljeproduksjon i det Kaspiske Hav. Søsterselskapet Aker Kværner Elektro skal levere elektroinnstallasjon, instrumentering og telekommunikasjon ombord.
Kashagan-feltet ligger i det det Kaspiske Hav utenfor Kasakhstan. Feltet er et av de største funnene for olje og gass i verden i de siste 30 årene. Det melder iMarked.

Operatøren Agip og Aker Kværner har undertegnet en intensjonsavtale for arbeid verdt 1,5 milliarder kroner. Avtalen omfatter bygging, utrustning og testing av sju lektere: tre for oljeseparasjon, to for gass- og glykolbehandling, en for nødstrømsgenerator og annet nødutstyr/brannslukking. Skrogene bygges ved Aker Tulcea og Braila-verftene i Romania og dette arbeidet starter i november i år.

Kværner Egersund skal sette sammen modulene som skal så på seks av lekterne. Aker Kværner Elektro skal levere instrumentering, elektroinstallasjon og telekommunikasjon. På det mest hektiske kommer byggingen til å sysselsette rundt 1.200 personer og for Aker Kværner betyr det omkring 750 årsverk.
17.08.2004
Tips en venn
Mottakers e-post:
Din e-post: