EVU for fagarbeidere:
Ingeniørstudier ved HiN

Utskriftsvennlig versjon
Høgskolen i Narvik tilbyr snarvei til ingeniørtudanning for fagarbeidere innen elektrofag. Innen 1. juli kan fagarbeidere søke om direkte opptak, og slipper å ta et ettårig forkurs.
Departementet har godkjent Høgskolen i Narvik sin søknad om å få ta opp søkere med fagbrev i elektro, innenfor fagområdene elkraftteknikk og elektronikk, til ingeniørutdanningen, skriver Høgskolen i Narvik på sin hjemmeside.

Vinn-situasjoner
For søkere med fagbrev representerer denne ordningen en mulighet til å sikre seg en ingeniørutdanning uten først å måtte gå igjennom forkurs, sommerkurs og andre varianter av kvalifiseringer til ingeniørstudiet.

Gjennom samarbeid
Høgskolen i Narvik har i lengre tid samarbeidet med NELFO-Nordland og Høgskolen i Telemark om tilrettelegging av ingeniørstudier for søkere med fagbrev. Undervisning og Forskningsdepartementet har nettopp godkjent det nye tilbudet, og fagarbeidere innenfor elektrofag slipper nå å ta ettårig forkurs før de starter på ingeniørstudiene ved Høgskolen i Narvik. Det nye studietilbudet gir samme studiebelastning som et ordinært ingeniørstudium, skriver høgskolen i en pressemelding.

Ingeniører med fagbrev er svært ettertraktede personer i mange bedrifter. Det nye tilbudet gjør det nå enklere å få en slik kompetanse. Opptak til Y-veien krever yrkesfaglig utdanning og relevante fagbrev. 
Relevante fagbrev er definert til følgende: 

 Elkraft:
- Energimontør
- Elektriker
- Energioperatør
- Heismontør
- Signalmontør
- Elektrooperatør
- El.motor og tranf.rep.
- Togelektriker 
     
Elektronikk: 
- Romteknologi
- Avionikk
- Prod.elektroniker
- Serviceelektroniker
- Telekommunikasjonsmontør

Høgskolen i Narvik regner med svært mange søkere på det nye tilbudet, og antyder at det vil bli begrensninger i opptaket.
25.05.2005
Tips en venn
Mottakers e-post:
Din e-post: