Gregersen leder faglig råd for elektro

Utskriftsvennlig versjon
Forbundssekretær Ragnar Gregeresen (bildet) i EL & IT Forbundet er valgt til leder av nasjonalt faglig råd for elektro. -  Å delta i utviklingen av den faglige yrkesopplæringen er en viktig og krevende oppgave, sier Gregersen.

De faglige rådene oppnevnes av Utdanningsdirektoratet etter anbefaling av Samarbeidsrådet for yrkesopplæring (SRY). I den nye skolereformen, Kunnskapsløftet, er antall faglige råd redusert fra 20 til ni.  En av oppgavene er blant annet å gi råd om tilbudsstrukturen innen de yrkesfaglige utdanningsprogrammene og utarbeide kompetanseplattformer for alle lærefag og yrkesfag innen sitt ansvarsområde.

Kunnskapsløftets læreplaner for VG1 (tidligere grunnkurs) er vedtatt og planene for VG2 er i sluttfasen. Rådet er i startfasen med læreplaner for VG3, som skal gjelde fra neste skoleår. VG3 er det året eleven har i bedrift.

Store og tunge utfordringer
Den nyvalgte rådslederen ser store utfordringer i hele arbeidet med læreplanene.
- Forbundet vil ha en nasjonal standard som sikrer alle elever lik utdanning over hele landet. Stortinget har imidlertid vedtatt at utdanning skal skje ved individuell og lokal tilpasning.

- Det blir en krevende, men viktig, oppgave å få gjennom forbundets holdning om en nasjonal standard. Det er ikke så mange fagutdanninger som er regulert av forskrifter slik elektro er. Jeg vet at lederoppgaven er tidkrevende, men fagutdanning har alltid vært viktig for forbundet, så dette må vi satse på, sier Ragnar Gregersen.

Rådets medlemmer
I tillegg til Gregersen har EL & IT Forbundet to representanter til i rådet. Det er Torill Landøy (BKK) og Randi Solberg (Relacom). Fellesforbundet har to representanter, Utdanningsforbundet har tre, DSB en representant, mens arbeidsgiverne har fem.

Les mer om inndelingen av elektrofaget.
21.09.2006
Tips en venn
Mottakers e-post:
Din e-post: